Syndrom DDA – Dorosłe Dzieci Alkoholików

Syndrom DDA – Dorosłe Dzieci Alkoholików

Jeśli dorastałeś w domu z rodzicem mającym problem z alkoholem, znasz to uczucie, kiedy nie wiesz, czego się spodziewać. Dom był nieprzewidywalny i dynamiczny, gdy jedno lub oboje rodziców miało problem z alkoholem.

Dzieci, które dorastały w domach dotkniętych alkoholizmem, rozwijają podobne cechy osobowości. Janet Woititz, autorka publikacji na temat dorosłych dzieci alkoholików, opisała 13 cech charakterystycznych dla dorosłych dzieci alkoholików. Podobne cechy można zaobserwować u dzieci, które wychowywały się w dysfunkcyjnych domach, gdzie doświadczały hazardu, nadużywania narkotyków i surowych przekonań religijnych.

Dowiedz się więcej na temat leczenia alkoholizmu na stronie http://zakopane.terapia24h.pl/

Charakterystyka i cechy osobowości dorosłych dzieci alkoholików:

Strach przed utratą kontroli

Dorośli, którzy byli wychowywani przez alkoholików próbują kontrolować swoje emocje i zachowanie. Próbują również wpływać na zachowania i uczucia innych osób oraz kontrolować je. Robią to, ponieważ nie boją się skrzywdzić innych lub siebie. Strach przed utratą kontroli może powodować, że boją się, że ich życie wymknie się spod kontroli i utrudni im kontrolę.

Strach przed emocjami

Dorosłe dzieci alkoholików często mają problemy z wyrażaniem swoich emocji. Ukrywają swoje emocje, zwłaszcza złość i smutek. Boją się silnych emocji, nie tylko tych negatywnych, ale wszystkich emocji.

Unikanie konfliktów

Dorosłe dzieci alkoholików boją się ludzi z władzą i ludzi, którzy są trudnymi krytykami. Często mylą asertywność innych z gniewem. Nieustannie szukają aprobaty u innych i często zapominają o własnej tożsamości.

Duża odpowiedzialność i ciągłe poszukiwanie akceptacji

Osoby cierpiące na syndrom DDA są bardzo wrażliwe na potrzeby innych. Dążą do perfekcji i akceptacji. Ich poczucie wartości jest w dużej mierze uzależnione od opinii innych.

Niezdolność do relaksu

Dorosłe dzieci alkoholików mogą odczuwać stres związany z zabawą i relaksem, zwłaszcza jeśli są obserwowane przez innych. Zabawa może prowadzić do utraty samokontroli i utraty idealnego wyglądu, a także może być źródłem lęku.

Niska samoocena – samokrytycyzm

Dorosłe dzieci alkoholików mają niską samoocenę, poczucie własnej wartości i szacunek do siebie, niezależnie od tego, jak kompetentne mogą być.

Zaprzeczanie i wypieranie się

Syndrom dorosłego dziecka alkoholika przejawia się w zaprzeczaniu temu, czego się obawia w sytuacjach zagrożenia.

Problemy z intymnością

Dorosłe dzieci alkoholików mogą obawiać się intymności, ponieważ może ona prowadzić do utraty samokontroli. Zaburzenia seksualności mogą być spowodowane trudnościami w wyrażaniu swoich potrzeb.

Mentalność ofiary

Dorosłe dzieci alkoholików mogą być pasywnymi lub agresywnymi ofiarami. Mogą być przyciągane do innych, podobnych do nich. Mogą to być związki zawodowe, przyjaźnie lub związki miłosne.

Zachowania kompulsywne

Zachowania kompulsywne stanowią ryzyko dla dorosłych dzieci alkoholików. Mogą one jeść kompulsywnie, stać się pracoholikami lub uzależnić się od swoich partnerów. Są one bardziej narażone na ryzyko nadużywania alkoholu niż inni ludzie, a także mogą być bardziej podatne na choroby związane z alkoholem, jak ich rodzice.

Tendencja do czucia się lepiej w domu w chaosie lub dramacie niż w spokoju.

Osoby z syndromem DDA są uzależnione od chaosu i dramatu. Daje im to przypływ adrenaliny, jak również poczucie, że mają kontrolę.

Pomieszanie miłości i litości

Budują relacje z ludźmi, których mogą uratować lub pomóc.

Problem z porzuceniem

Osoby cierpiące na DDA będą próbowały uniknąć porzucenia poprzez utrzymywanie toksycznych relacji.

Tendencja do postrzegania wszystkiego i wszystkich w sposób skrajny jest powszechna w sytuacjach kryzysowych.

Niska odporność na choroby

Dorosłe dzieci alkoholików, które są pod wpływem silnego stresu, są bardziej podatne na choroby.

Cierpienie z powodu nagromadzonych pretensji

Dorosłe dzieci alkoholików często czują się przygnębione w domach, które nie pozwalają im na odczuwanie nieprzyjemnych uczuć. Dzieciom w takich domach nie pozwala się na opłakiwanie strat, których doznały.

Nadwrażliwość na wpływy zewnętrzne

Osoby cierpiące na syndrom DDA są zawsze czujne i czujne. Zawsze zwracają uwagę na potencjalne katastrofy w swoim otoczeniu.

Osobowość kompulsywna, skłonna do nawiązywania relacji

Dorosłe dzieci alkoholików często czują się zagubione w swoich relacjach z innymi, dlatego też pociągają je kompulsywne zachowania, takie jak alkoholizm czy pracoholizm. Pociągają ich ludzie, którzy są emocjonalnie niedostępni.

Lubią być “ratowane” podczas budowania relacji i są tak zaangażowane w pomoc innym, że zaniedbują własne potrzeby.

Osoby z syndromem DDA znane są z tego, że przyjmują cechy alkoholików, mimo że nie piją. To zachowanie jest ilustrowane przez:

  • Zaprzeczanie,
  • Niezdolność do rozwiązywania problemów.
  • Tworzenie dysfunkcyjnych związków
  • Niepowodzenie w rozwiązywaniu problemów.
Previous Zatrzymany pirat drogowy z cofniętymi uprawnieniami
Next Kobiecy wieczór w Stylowym

Może to Ci się spodoba

Kobiecy wieczór w Stylowym

Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w  Zamościu zaprasza Panie na Kobiecy wieczór w Stylowym. 7 kwietnia 2022 o godz. 17:45 na ekranie błyskotliwa komedia „Zaginione miasto”. Bohaterowie filmu zabiorą nas w

Policjanci zalecają ostrożność przy zakupach w sieci

Wraz z rozwojem techniki i powszechnym  dostępem do sieci  klienci coraz częściej robią zakupy  przez Internet. Jak wszyscy wiemy, wiąże się to z możliwością zakupów  bez konieczności wychodzenia z domu.

39-letni sprawca śmiertelnego potrącenia pieszej, który uciekł z miejsca wypadku, został zatrzymany w pościgu przez policjantów OPP w Krakowie

Wczoraj, około godz.17:30 na ul. Potrzask w Krakowie doszło do wypadku śmiertelnego w którym zginęła piesza. Jak ustalili policjanci, 39-letni kierujący samochodem osobowym marki Opel Vectra w pewnym momencie utracił

Warsztaty w IPN

W dniu 15 maja 2017 r. , w siedzibie IPN Biuro Edukacji Narodowej Centrum Edukacyjne Przystanek Historia w Krakowie przy ul. Dunajewskiego 8 odbyły się warsztaty  do konkursu “Policjanci w służbie

Święto krakowskich policjantek, policjantów i pracowników

Dzisiaj (20 lipca br.) w Muzeum Lotnictwa Polskiego odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Święta Policji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Przybyli na nią m. in. pełniący obowiązku Komendanta Wojewódzkiego

Sprawca brutalnego rozboju został zatrzymany przez krakowskich policjantów

Policjanci z VI Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali sprawcę rozboju do jakiego doszło pod koniec listopada ubiegłego roku. Wówczas na wracającego po pracy do domu kierowcę MPK napadł mężczyzna. Usłyszał

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź