Syndrom DDA – Dorosłe Dzieci Alkoholików

Syndrom DDA – Dorosłe Dzieci Alkoholików

Jeśli dorastałeś w domu z rodzicem mającym problem z alkoholem, znasz to uczucie, kiedy nie wiesz, czego się spodziewać. Dom był nieprzewidywalny i dynamiczny, gdy jedno lub oboje rodziców miało problem z alkoholem.

Dzieci, które dorastały w domach dotkniętych alkoholizmem, rozwijają podobne cechy osobowości. Janet Woititz, autorka publikacji na temat dorosłych dzieci alkoholików, opisała 13 cech charakterystycznych dla dorosłych dzieci alkoholików. Podobne cechy można zaobserwować u dzieci, które wychowywały się w dysfunkcyjnych domach, gdzie doświadczały hazardu, nadużywania narkotyków i surowych przekonań religijnych.

Dowiedz się więcej na temat leczenia alkoholizmu na stronie http://zakopane.terapia24h.pl/

Charakterystyka i cechy osobowości dorosłych dzieci alkoholików:

Strach przed utratą kontroli

Dorośli, którzy byli wychowywani przez alkoholików próbują kontrolować swoje emocje i zachowanie. Próbują również wpływać na zachowania i uczucia innych osób oraz kontrolować je. Robią to, ponieważ nie boją się skrzywdzić innych lub siebie. Strach przed utratą kontroli może powodować, że boją się, że ich życie wymknie się spod kontroli i utrudni im kontrolę.

Strach przed emocjami

Dorosłe dzieci alkoholików często mają problemy z wyrażaniem swoich emocji. Ukrywają swoje emocje, zwłaszcza złość i smutek. Boją się silnych emocji, nie tylko tych negatywnych, ale wszystkich emocji.

Unikanie konfliktów

Dorosłe dzieci alkoholików boją się ludzi z władzą i ludzi, którzy są trudnymi krytykami. Często mylą asertywność innych z gniewem. Nieustannie szukają aprobaty u innych i często zapominają o własnej tożsamości.

Duża odpowiedzialność i ciągłe poszukiwanie akceptacji

Osoby cierpiące na syndrom DDA są bardzo wrażliwe na potrzeby innych. Dążą do perfekcji i akceptacji. Ich poczucie wartości jest w dużej mierze uzależnione od opinii innych.

Niezdolność do relaksu

Dorosłe dzieci alkoholików mogą odczuwać stres związany z zabawą i relaksem, zwłaszcza jeśli są obserwowane przez innych. Zabawa może prowadzić do utraty samokontroli i utraty idealnego wyglądu, a także może być źródłem lęku.

Niska samoocena – samokrytycyzm

Dorosłe dzieci alkoholików mają niską samoocenę, poczucie własnej wartości i szacunek do siebie, niezależnie od tego, jak kompetentne mogą być.

Zaprzeczanie i wypieranie się

Syndrom dorosłego dziecka alkoholika przejawia się w zaprzeczaniu temu, czego się obawia w sytuacjach zagrożenia.

Problemy z intymnością

Dorosłe dzieci alkoholików mogą obawiać się intymności, ponieważ może ona prowadzić do utraty samokontroli. Zaburzenia seksualności mogą być spowodowane trudnościami w wyrażaniu swoich potrzeb.

Mentalność ofiary

Dorosłe dzieci alkoholików mogą być pasywnymi lub agresywnymi ofiarami. Mogą być przyciągane do innych, podobnych do nich. Mogą to być związki zawodowe, przyjaźnie lub związki miłosne.

Zachowania kompulsywne

Zachowania kompulsywne stanowią ryzyko dla dorosłych dzieci alkoholików. Mogą one jeść kompulsywnie, stać się pracoholikami lub uzależnić się od swoich partnerów. Są one bardziej narażone na ryzyko nadużywania alkoholu niż inni ludzie, a także mogą być bardziej podatne na choroby związane z alkoholem, jak ich rodzice.

Tendencja do czucia się lepiej w domu w chaosie lub dramacie niż w spokoju.

Osoby z syndromem DDA są uzależnione od chaosu i dramatu. Daje im to przypływ adrenaliny, jak również poczucie, że mają kontrolę.

Pomieszanie miłości i litości

Budują relacje z ludźmi, których mogą uratować lub pomóc.

Problem z porzuceniem

Osoby cierpiące na DDA będą próbowały uniknąć porzucenia poprzez utrzymywanie toksycznych relacji.

Tendencja do postrzegania wszystkiego i wszystkich w sposób skrajny jest powszechna w sytuacjach kryzysowych.

Niska odporność na choroby

Dorosłe dzieci alkoholików, które są pod wpływem silnego stresu, są bardziej podatne na choroby.

Cierpienie z powodu nagromadzonych pretensji

Dorosłe dzieci alkoholików często czują się przygnębione w domach, które nie pozwalają im na odczuwanie nieprzyjemnych uczuć. Dzieciom w takich domach nie pozwala się na opłakiwanie strat, których doznały.

Nadwrażliwość na wpływy zewnętrzne

Osoby cierpiące na syndrom DDA są zawsze czujne i czujne. Zawsze zwracają uwagę na potencjalne katastrofy w swoim otoczeniu.

Osobowość kompulsywna, skłonna do nawiązywania relacji

Dorosłe dzieci alkoholików często czują się zagubione w swoich relacjach z innymi, dlatego też pociągają je kompulsywne zachowania, takie jak alkoholizm czy pracoholizm. Pociągają ich ludzie, którzy są emocjonalnie niedostępni.

Lubią być “ratowane” podczas budowania relacji i są tak zaangażowane w pomoc innym, że zaniedbują własne potrzeby.

Osoby z syndromem DDA znane są z tego, że przyjmują cechy alkoholików, mimo że nie piją. To zachowanie jest ilustrowane przez:

  • Zaprzeczanie,
  • Niezdolność do rozwiązywania problemów.
  • Tworzenie dysfunkcyjnych związków
  • Niepowodzenie w rozwiązywaniu problemów.
Previous Zatrzymany pirat drogowy z cofniętymi uprawnieniami
Next Kobiecy wieczór w Stylowym

Może to Ci się spodoba

Rozliczenie PIT 2016 przez Internet – to takie proste!

Wszystkie osoby osiągające w ciągu roku dochody muszą rozliczyć się z fiskusem. Można to zrobić w sposób tradycyjny, wypełniając właściwą deklarację w formie papierowej albo albo przesłać PIT internetowo. Rozliczenie

Olkusz. Handel nielegalną odzieżą

Ponad 900 sztuk odzieży z podrobionymi znakami towarowymi znanych firm ujawnili i  zabezpieczyli pod koniec stycznia 2017r. Policjanci z Referatu do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu

Małopolscy policjanci zabezpieczali „74 TOUR DE POLOGNE UCI WORLD TOUR”

Od 29 lipca do 4 sierpnia 2017 roku na terenie woj. małopolskiego odbyło się pięć etapów „74 TOUR DE POLOGNE UCI WORLD TOUR” – największego wydarzenia kolarskiego w Polsce. W

Kradł w firmie, w której był szefem

Policjanci z VI Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który z firmy, w której był kierownikiem ukradł 5 telefonów komórkowych. Mężczyzna został namierzony i zatrzymany przez policjantów z „szóstki”.

Służba i pasja – spotkanie pań w MSWiA w dniu ich święta

Z okazji Dnia Kobiet Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak zaprosił wyróżniające się funkcjonariuszki służb mundurowych. Jedną z nich była przedstawicielka małopolskiej Policji starszy sierżant Patrycja Pszczelińska. 8 marca

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą zatrzymali w Krakowie oszusta oferującego do sprzedaży podrobione zegarki znanych marek

16.03. br. podczas wspólnej akcji policjantów wydziałów dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie został zatrzymany oszust, sprzedający  poprzez  Internet podróbki zegarków

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź