Nowe wykroczenia i stawki mandatów w ruchu drogowym

Nowe wykroczenia i stawki mandatów w ruchu drogowym

Wzrosły kwoty mandatów za wykroczenia drogowe. Większe mandaty otrzymają między innymi kierowcy, którzy przekroczą dopuszczalną prędkość oraz kierujący, którzy nieprawidłowo zachowają się wobec pieszych. Od 1 stycznia 2022 roku wyższe są też kwoty grzywien za wykroczenia dotyczące naruszenia zakazu wjazdu na przejazd kolejowy pomimo opuszczonych zapór. Surowiej karane są również osoby, które doprowadzając do kolizji powodują zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dbajmy o bezpieczeństwo na drodze. Bądźmy zdyscyplinowanymi i przestrzegającymi prawa uczestnikami ruchu drogowego.

Nie opłaca się przekraczać limitów prędkości, które zostały ustanowione dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. Od 1 stycznia 2022 roku kierujący poruszający się z nadmierną prędkością muszą liczyć się, bowiem z surowymi mandatami karnymi. Przekonali się o tym wczoraj poruszający się po drogach naszego powiatu kierowcy. 29-latek na liczniku pojazdu, którym się poruszał miał 94 km/h, a 47-latek 93 km/h. Obaj przekroczyli prędkość w przedziale od 41 km/h do do 50 km/h. Popełnione przez nich wykroczenia zakończyły się mandatami w wysokości po 1000 złotych. Jazda dla innych czterech kierujących również zakończyła się mandatami. Oni przekroczyli prędkość w przedziale od 41 km/h do do 50 km/h, otrzymali wiec mandaty po 800 złotych.

Zgodnie z nowym taryfikatorem przekroczenie dopuszczalnej prędkości kwalifikowane jest następująco:

o 31 km/h do 40 km/h – grzywna w wysokości 800 złotych,

o 41 km/h do 50 km/h – grzywna w wysokości 1000 złotych,

o 51 km/h do 60 km/h – grzywna w wysokości 1500 złotych,

o 61 km/h do 70 km/h – grzywna w wysokości 2000 złotych,

o 71 km/h i więcej – grzywna w wysokości 2500 złotych.

Od początku stycznia surowiej są również traktowani kierowcy, którzy w czasie jazdy korzystają z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Za złamanie tego zakazu grozi mandat w wysokości 500 złotych.

Nowe przepisy przewidującą też większą karę za wyprzedzanie na zakazie. Kierujący pojazdem mechanicznym niestosujący się do tego zakazu podlega grzywnie w wysokości 1000 złotych.

Wprowadzone zmiany w przepisach zwiększają ochronę pieszych. Grzywna za nieprawidłowe zachowanie względem pieszego wynosi 1500 złotych. Chodzi tutaj o nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu będącemu lub wchodzącemu na przejście, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, jak też o naruszenie przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazu jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.

Surowiej są karani sprawcy kolizji drogowych. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym przez kierującego pojazdem mechanicznym grozi mandat w wysokości 1000 złotych powiększony o kwotę mandatu przypisanego za naruszenie stanowiące znamię zagrożenia. Czyli jeśli przyczyną kolizji było np. złamanie zakazu zawracania w tunelu (za to wykroczenie grozi mandat 200 złotych), to sprawca kolizji zostanie ukarany grzywną w wysokości 1200 złotych. Nowym rozwiązaniem w kodeksie wykroczeń jest kara grzywny w wysokości 1500 złotych w przypadku, gdy kierujący pojazdem mechanicznym nie zachowa należytej ostrożności i spowoduje zagrożenie w ruchu drogowym skutkujące naruszeniem czynności narządu ciała poszkodowanego lub rozstroju jego zdrowia. Natomiast spowodowanie kolizji przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, podlega karze grzywny w wysokości 2500 złotych.

Nowe przepisy przewidują także wyższe kary dla osób, które zdecydują się usiąść za kierownicę po wypiciu alkoholu. 2500 złotych to mandat za kierowanie pojazdem innym niż mechaniczny (np. rowerem, hulajnogą elektryczną) przez osobę w stanie nietrzeźwości. 1000 złotych za kierowanie pojazdem innym niż mechaniczny w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka. Kierowca pojazdu mechanicznego za prowadzenie po spożyciu alkoholu lub innych środków działających w podobny sposób podlega natomiast karze grzywny nie mniejszej niż 2500 złotych albo karze aresztu.

Od nowego roku dotkliwiej są traktowani nieodpowiedzialni kierujący, którzy złamią zakaz objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór przed przejazdem kolejowym, wjadą za sygnalizator przy czerwonym świetle lub też wjadą na przejazd kolejowy, jeśli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy. Powyższe wykroczenia zagrożone są mandatem w wysokości 2000 złotych.

Źródło: Komenda miejska Policji w Zamościu

Previous Podsumowanie roku 2021 w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu
Next 32-latek odpowie za kierowanie w stanie nietrzeźwości i szereg wykroczeń

Może to Ci się spodoba

Alkohol i narkotyki – w piątek rusza akcja drogówki

Alkohol i narkotyki – to akcja, którą przeprowadzimy w najbliższy piątek na drogach całego województwa. Będziemy sprawdzać stan trzeźwości kierujących oraz testować na zawartość narkotyków. Reagować będziemy również na niezgodne

Zatrzymany pirat drogowy z cofniętymi uprawnieniami

Od nowego roku brawura na drodze jest surowo karana. Przekonał się o tym 23-latek, który kierując fordem w Sitańcu wyprzedzał na linii podwójnej ciągłej, na przejściu dla pieszych i w

Zderzył się z busem i uciekł pieszo. W samochodzie zostawił swój mandat karny

Policjanci zatrzymali 44-latka po tym, jak kierując audi na łuku drogi zderzył się z pasażerskim busem. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Sprawca kolizji uciekł z miejsca zostawiając swój

Zginął pod kołami osobówki

Na leżącego na jezdni mężczyznę najechał samochód osobowy. 27-latek zginął na miejscu. Do wypadku doszło w nocy na drodze powiatowej w gminie Miączyn. Przyczyny i okoliczności zdarzenia szczegółowo wyjaśniają policjanci.

Uczestniczył w kolizji, w organizmie miał ponad 2 promile alkoholu

Kierujący pojazdem marki Peugeot zmieniając pas ruchu nie ustąpił pierwszeństwa i doprowadził do zderzenia z kierującym hondą. Zamojscy policjanci sprawdzili trzeźwość kierowców. Sprawca kolizji był trzeźwy, natomiast siedzący za kierownicą

Tragiczny wypadek na Majdanie Wielkim

Zamojscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, do którego doszło na drodze powiatowej w miejscowości Majdan Wielki. 35-letni kierujący toyotą RAV-4 uderzył w drzewo i poniósł śmierć na

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź